GSM: برای هر ایرانی …

از کاربران فارسی زبان اینترنت ، کمتر کسی است که جی اس ام را نشناسد . سایت بزرگ GSM از بدو افتتاح خدمات ارزنده ای را در اختیار کاربران اینترنت و کسانی که به هر طریقی به دنبال اطلاعات تلفن همراه هستند قرار داده است . این سایت به یک منبع کاملا فارسی ، دقیق و کامل تبدیل شده است و این نتیجه ای است از تلاش های بسیار زیاد مسئولین سایت . جی اس ام را تیم برنامه نویسی MATIN نوشته و معلوم است که در کارشان جدی و استوار هستند .

درباره ی جی اس ام :

جی اس ام از اول به این شکل نبود و کم کم کامل شد و خیلی ها برای رسیدن به این هدف تلاش می کردند و در حال حاضر به مقصود خودشان رسیده اند و راه خود را ادامه خواهند داد . جی اس ام را برای اولین بار روی تابلوهای تبلیغاتی پاساژ علائدین دیدم ، کار جدیدی بود ، تا آن موقع تبلیغ یک سایت فارسی ایرانی را به این صورت ندیده بودم ، اصلا مد نبود که یک سایت تبلیغ شود ! کم کم اسم سایت به سر زبان ها افتاد، شاید قبل از جی اس ام برای کسی اهمیتی نداشت که در مورد گوشی مورد علاقه اش تحقیق کند ، ولی جی اس ام این امکان را برای همه از جمله کاربران عادی فراهم کرد ، دیگر کسی چشم بسته گوشی نمی خرد ، و این طور بود که جی اس ام پله های ترقی را طی کرد .

دلایل موفقیت جی اس ام :

1- همه می دانیم که با نشستن و انتظار کشیدن هیچ سایتی به رتبه ی بالا نمی رسد ، وقتی وارد جی اس ام می شوید ، باید انتظار مشاهده نتیجه کار یک تیم برنامه نویسی قوی را داشته باشید که برای سایت خود وقت و دقت فراوانی خرج کرده اند .

2- اخبار جی اس ام یکی از بزرگترین دلایل افزایش بازدید از این سایت است . اخبار تازه و صحیح را می توان در جی اس ام جستجو کرد ، شاید جی اس ام بزرگترین منبع اخبار تلفن همراه به زیان فارسی باشد ! هر چند سایت گاهی اوقات محتوای جدید نداشت ، اما اخبار جی اس ام بود که بازدید کننده را به سایت می کشاند وگر نه جی اس ام خیلی راحت کنار گذاشته می شد . البته با امکان خروجی RSS از اخبار که حدودا یک ماه بیش با پیشنهادات کاربران راه اندازی شد ، خیلی بهتر می توان اخبار جی اس ام را دنبال کرد .

3- تبلیغات در پاساژ علائدین نیز یکی دیگر دلایل موفقیت این سایت است ، جی اس ام ماهنامه ای را منتشر می کند که آن را در پاساژ علائدین به فروش می رساند و کیوسک هایی متعلق به جی اس ام در پاساژ علائدین وجود دارند .( در مورد ماهنامه در ادامه صحبت خواهم کرد )

4- آدرس سایت فوق العاده در موفقیت آن موثر است . برای انتخاب این دامنه تمام استاندارد ها راعایت شده و یک آدرس سه حرفی برای جی اس ام معیاری لازم و کافی است .

خدمات جی اس ام :

1- گوشی ها (برند ها)

هسته ی اصلی جی اس ام اینجاست ، اولین جایی که بازدید کننده می رود همین قسمت گوشی هاست ، البته بهترین جایی که می رود هم اینجاست . بانک اطلاعات اصلی جی اس ام بر پایه گوشی ها استوار است . ترتیب و نظم موجود در قسمت گوشی ها و قسمت های دیگر کاملا کاربر پسند است و با وجود محتوابی کامل ، دیگر خلائی دیده نمی شود . در این قسمت گوشی ها به ترتیب کمپانی ها مرتب شده اند و کار را برای بازدید کننده ی عادی کاملا آسان می کنند . وقتی وارد قسمت گوشی های یک کمپانی می شوید ، گوشی ها سه نوع وضعیت دارند قدبمی ، موجود در بازار و بزودی ، که با رنگ ها مشخص شده اند. در این مرحله با انتخاب گوشی مورد نظر خود ، هر چیزی که انتظار دارید بدانید را پیدا خواهید کرد !

2- بررسی تخصصی

بررسی تخصصی را حرفه ای ها می خوانند ، هرکس که روی گوشی خود تعصب دارد حتما این قسمت را مشاهده و خوانده است . برای دلایل وجود بررسی تخصصی می توان به خیلی چیز ها اشاره کرد ، مثلا برای بهتر متوجه شدن کیفیت دوربین (نه عدد مگاپیکسل) حتما باید به این قسمت مراجعه کرد زیرا برای برخی گوشی ها ، دقیقا بحث شده است و حتی عکس های گرفته شده توسط خود گوشی نیز در اختیار کاربر قرار داده شده است ، و زیاد هستند 3 مگاپیکسلی هایی که تایید نمی شوند ! بررسی تخصصی از کجا آمده است ؟ برخی از شرکت ها گوشی های جدید بازار را برای یک هفته دست یک گوشی باز حرفه ای می سپارند تا گوشی را در دست خود محک بزند و بعد از دوره زمانی ، گوشی را تحلیل کند . این بهترین راه برای شناخت گوشی مورد علاقه تان است ! ملاک های دیگری از جمله : بررسی دقیق باطری ، بررسی ظاهر و نوع کلید ها ، بررسی صفحه نمایش و … در بررسی تخصصی ، بحث شده اند .

3- مشاوره ی قیمت

جی اس ام قیمت گوشی ها را هم به شما خواهد داد ، اما همه که نمی دانند چه بخرند ، بیشتر کاربران عادی به جیبشان نگاه می کنند و این کار عاقلانه ای است ، اینجاست که شخص همه ی کمپانی ها را دور می زند تا شاید با نگاه به قیمت ها ، انتخاب درستی کند . اما جی اس ام این کار را در عرض چند ثانیه برای شما انجام خواهد داد ، فقط کافی است مرز قیمتی خود را مشخص کنید تا جی اس ام چند پیشنهاد صادقانه به شما بدهد . و به همین راحتی انتخاب کنید !

4- لوازم جانبی

گوشی موبایل بدون لوازم جانبی نقش یک آجر را دارد ! کسی که به دنبال گوشی موبایل مورد علا قه اش می گردد ، حتما به لوازم جانبی نیز احتیاج خواهد داشت . در جی اس ام لوازم جانبی را نیز به همان ترتیب گوشی ها خوهید دید ، پس در این مورد هم شما انتخاب درست ودقیقی خواهید داشت .

5- مقایسه

حتما موقع تحقیقات در مورد خرید گوشی چند انتخاب خواهید داشت ، ذهنتان را خسته نکنید ! دو گوشی را در کنار هم ببینید و مقایسه کنید . به عبارت دیگر دو گوشی را به جنگ هم ببرید وبا خیال راحت برنده را مشخص کنید ! و همان را انتخاب کنید تا دیگر عذاب وجدان نگیرید !

6- گوشی ها کارکرده

قسمتی که کاربران مدیریت می کنند . بازیکنان این میدان ، کاربران جی اس ام هستند . همه چیز جدید را دوست دارند و کهنه را نمی پسندند ، انسانها در زندگی خود بارها مدل گوشی خود را عوض می کنند ، بعضی ها هم به دنبال گوشی کارکرده هستند و بنا به دلایل خودشان ، گوشی آکبند را نمی پسندند ، پس این دو نوع کاربر هستند که این قسمت از جی اس ام را اداره می کنند ، در کل فروشگاه آنلاین شما اینجاست ، هر موقع از گوشیتان خسته شدید ، کافی است یک آگهی به این قسمت اضافه کنید . البته باید عضو باشید !

7- عضویت

عضویت در جی اس ام کاری است که کاربران این سایت باید انجام دهند تا بتوانند از همه ی امکانات به نحو احسن استفاده کنند ، از تالار گفتگو گرفته تا همین آگاهی برای فروش گوشی.

8- برنامه و بازی و تم

اوایل کاری به این قسمت ندارید ، وقتی گوشی را خریدید ، به تنها چیزی که فکر خواهید کرد همین برنامه و …. خواهد بود . هر کسی دوست دارد تم گوشی اش را عوض کند ، این حق اوست ، اما همه که نمی توانند تم طراحی کنند ! و اینجاست که اکیپ سه نفره ی کاربر ، اینترنت ، کامپیوتر تشکیل می شود تا تم مورد علاقه اش پیدا شود ! زیاد سخت نگیرید ، آدرس جی اس ام را تایپ کنید و با وارد شدن به این قسمت تم و بازی و برنامه های مورد علاقه تان را دانلود کنید و به لذت ببرید .

9- اخبار

تا حالا هر خبری در جی اس ام دیده اید در اینجا به صورت آرشیو نگه داری می شود . قبلا هم اشاره کردم ، یکی ار مهمترین قسمت های جی اس ام همین اخبار است ، جی اس ام با تکبه بر اخبارش است که پابرجا مانده ، خیلی از کاربران حتی اگر دنبال اطلاعات گوشی هم نباشند ، به خاطر اخبارش به جی اس ام می آیند ، تازگی ها هم که با خروجی RSS کارها کمی آسان تر و استاندارد شده است .مطمئن باشید که تازه ترین اخبرا را برای اولین بار در جی اس ام خواهید خواند .

10- سیم کارت

خود من با این قسمت زیاد سروکله می زنم ، حتما اطلاع از قیمت سیم کارت ها برای خبلی ها مهم است و نیز اگر این اطلاعات کاملا به روز باشند ، فوق العاده کاربردی تر خواهند بود . جی اس ام قیمت انواع سیم کارت را لحظه به لحظه در اختیار شما قرار می دهد !

11- مقالات

تعدادی مقاله خوب و نایاب فارسی در این قسمت برای دانلود قرار گرفته اند ، صادقانه باید گفت که مقالات جی اس ام واقعلا جالب و کاربردی هستند و خود من اکثرشان را دانلود کرده ام ، پیشنهاد می کنم حتما از این قسمت بازدید کنید که از دستتان نرود !

انتقادات و پیشنهادات : (برای اینکه از تعریف از جی اس ام خسته شدید !)

1- تالار گفتگوی جی اس ام : هر چه تلاش کردم تا یه نکته ی خوب در تالار گفتگو پیدا کنم ، چیزی پیدا نکردم ! سایتی مثل جی اس ام باید تالار گفتگوی قوی تر داشته باشد ، درست است که این تالار توسط خود تیم اصلی برنامه نویسی شده و این خیلی خوب است اما این یک پروژه ی دانشجویی نیست ! بهتر بود از یک سی ام اس قوی استفاده شود تا به راحتی کاربران فعالیت کنند و بعد از گذشت زمانی محدود تبدیل به یکی از بزرگترین تالار های گفتگوی تلفن همراه شود ، مثلا جی اس ام می توانست از وی بولتین استفاده کند که بهترین تالار گفتگوی اینترنتی است و هیچ جای شکی وجود ندارد . به نظر نمی رسد که هزینه اش مانع شده باشد پس دلیل این کار چیست ؟

2- نبود یک خروجی RSS برای هسته ی اصلی جی اس ام نیز کاملا احساس می شود ، به عنوان مثال : گوشی ها و مقالاتی که به جی اس ام اضافه می شوند فقط در به تازگی در صفحه اصلی نمایش داده می شوند ، اما این کافی نیست ، RSS می تواند رنگ و لعاب بهتری به جی اس ام بدهد .

3- سیستم عضویت : برای عضویت در جی اس ام آنقدر اطلاعات باید وارد کنید که وقتی برای اولین بار صفحه را ببینید گمان می کنید برای افتتاح یک حساب بانکی تلاش می کنید ، جی اس ام کاربران زیادی دارد ، پس با یک سیستم عضویت خوب می تواند همه ی اینها را در دست خود نگه دارد و مثلا برای شماره های جدید ماهنامه ی خود یک خبرنامه اینترنتی راه اندازی کند ، چه بسا این برای جی اس ام سود های مادی و معنوی زیادی خواهد داشت .

4- طراحی سیستم نظر سنجی برای یک گوشی : برای کسی که اطلاعات یک گوشی را مرور می کند مهم است تا بداند که بقیه در مورد این گوشی چه فکر می کنند یا کسانی که خریده اند در موردش چه می گویند ؟ حتما این امر در راستای اهداف اصلی جی اس ام است و نیز یکی دیگر از عواملی است که کاربر را در انتخاب یک گوشی خوب راهنمایی می کند .

5- فروشگاه کجاست ؟

خردید اینترنتی دیگر در کشورهای خارجی جای خود را باز کرده است ، در سایت های خارجی هر چه لازم داشته باشید را می توانید از طریق اینترنت سفارش دهید . در ایران نیز دیگر خرید از طریق اینترنت جا افتاده است و چه مبلغ هایی که در سایت های بزرگ ایرانی دست به دست نمی چرخد ! جی اس ام می توانست یک فروشگاه فوق العاده قوی و بنیان گذار خرید کلان اینترنتی در ایران باشد ، خرید گوشی از طریق اینترنت و یک سایت معتبر ، می توانست یک نقطه عطف در تجارت الکترونیک ایران باشد ، چه بسا بعد از جی اس ام ، سایت های بزرگ دیگری در موضوعات مختلف به فکر این کار می افتادند . سیستم پرداخت ، این کار را آسوده کرده است پس دیگر چه مشکلی وجود دارد ، دیگر جی اس ام لازم به نداشت تا برای در آمد ، محصولات ایرانسل را تبلیغ کند ، در این گونه خرید ، کاربر خیلی بیشتر از جی اس ام سود می کند و کاربر بعد از دیدن اطلاعات یک گوشی می تواند آن را سفارش دهد و چند روز بعد در خانه اش از مامور پست تحویل بگیرد ! آیا شما این را دوست ندارید ؟!

6- و پیشنهادات دیگر … شما نیز پیشنهادتان را بیان کنید .

حرف آخر :

وجود این چنین سایت هایی برای ایران ما لازم است و کافی نیست ! وقتی در مورد اطلاعات تلفن همراه این چنین سایتی وجود دارد ، چرا نباید برای موضوعات دیگر وجود داشته باشد . گسترش سایتهای اینترنتی قوی است که می تواند ایران را پیشرفته تر از این که هست کند ، پس همه باید تلاش کنیم تا یک اینترنت فارسی غنی داشته باشیم و پله های ترقی را در فناوری اطلاعات پشت سر بگذاریم .

به امید روزی که اینترنت برای ایرانیان یک تفریح هیجان انگیز نباشد !

حامد عزتی

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: