الکامپ چه خبر بود ؟

یک روز مونده یه اتمام نمایشگاه قسمت شد و سری به تله کام و الکامپ زدم و این پست تقریبا یه گزارش کوچیک از چیزهایی که دیدم هستش و جذابیت ها ، کمبود ها و… رو از نظر خودم برای کسانی که نتونستن حضور داشته باشند می نویسم .

وقتی از در شمالی وارد شدم جمعیت زیاد منو شگفت زده کرد و اصلا در یک نمایشگاه تخصصی انتظارش رو نداشتم ، بین چهار سالن بزرگی که تحت پوشش بود تقریبا جمعیت زیادی حاضر بودند و می شه گفت که استقبال زیادی از نمایشگاه شده بود . البته یکی از دلایل استقبال زیاد ، می تونه تبلیغات از صدا و سیما باشه که به واقعلا نقش مهمی در اطلاع رسانی داره . در مقایسه با نمایشگاه رسانه های دیجیتال که همین امسال برگزار شد واقعا جمعیت بیشتری حضور داشتند . یکی دیگه از دلایل هم می تونه برگزاری همزمان دو نمایشگاه تقریبا متفاوت ، باشه .

سالن مخابرات :

یک سالن بزرگ به این قسمت اختصاص داده شده بود ، شرکت های معتبری حضور داشتند ، البته باید گفت من به شخصه زیاد از کار مخابراتی ها سردریاوردم . بیشتر شرکت ها تولید کننده کابل های مخابراتی بودند و اکثرا به خاطر تبلیغات حاضر شده بودند ، شرکت های تجهیزات پیشرفته ی ماهواره ای و انتقال دیتا هم حضور خوبی داشتند ، انواع کابل های ژله ، MA ، فیبر نوری ، مفصل های مختص به کابل ها ، ماهواره ها ، دکل ها و امکانات و تجهیزات BTS محور های اصلی نمایشگاه بودند . این سالن طرفداران زیادی از جمله کارمندان و پیمانکاران مخابرات داشت و بیشترشون به فکر شناخت شرکت ها ، نوع جنس ها و قیمت هایی که داشتند ، بودند . حضور همراه اول و ایرانسل هم قابل توجه بود . ایرانسل که محدوده ی بزرگی را تحت سلطه داشت مشغول شرکت دادن بازدید کننده ها در غرئه کشی بود و همراه هم اول هم به فکر ارئه ی یوزرنیم و پسورد به بازدیدکننده ها بود ، همراه اول یک آنتن تقویتی و موقت هم در نمایشگاه مستقر کرده بود . شرکت زیر ساخت هم با مقالات و بروشور های تقربیا خلاصه کمی تا قسمتی اجباری حضور داشت . شرکت های خارجی هم چیزهای جالبی برای ارائه دادن داشتند به عنوان مثل یکی از پیمانکاران تولید سیم کارت از کشور ژاپن (در نام کشور شک دارم) حضور داشت و بماند که غرفه ی کوچیکی داشت .

سالن تجارت الکترونیک :

در مقابل در ورودی سالن ، یکی از شرکت ها بیرون از سالن همایشی کوچیک راه انداخته بود ، سیستم تجارت الکترونیک فارکس رو آموزش می دادند و برای بازدیدکننده ها حساب های مجانی و مینی باز می کردند . چند غرفه ی دیگر هم به فارکس اختصاص داشتند و روی این سیستم خوب مانور داده شده بود . تعداد کمی از غرفه ها به بحث اصلی تجارت الکترونیک پرداخته بودند و بقیه به حاشیه ها و موضوعات دیگه پرداخته بودند . البته من هم زیاد پیگیر ماجرا نشدم .

سالن نرم افزار :

در سال نرم افزار تقریبا همان نمایشگاه رسانه های دیجیتال تکرار شده بود و شرکت های آشنایی حضور داشتند . این سال بیشتر شبیه به بازار سی دی بود تا نمایشگاه نرم افزار و رسانه . البته آنتی ویروس های نورتون و ناد 32 حضور فعال داشتند و در غرفه ی شرکت سازنده ی نورتن همایش کوچیکی برگزار شده بود که واقعلا بحث های تخصصی صورت می گرفت .

سالن سخت افزار :

من واقعلا از حضور در این سالن لذت بردم و تجربیات واطلاعات جدیدی کسب کردم ، این سالن برام جالب بود و همین سالن بود که باعث شد از آمدن خودم پشیمون نباشم . (اصلا ماجرا)

بعضی از غرفه های این سالن واقعلا جلب توجه می کردند و شرکت های معتبر غرفه های وسطی سالن با مساحت زیاد رو به خودشون اخصاص داده بودن . کارکنان اکثر شرکت های متبر لباس های یک دست پوشیده بودند و جذابیت نمایشگاه رو دوچندان کرده بودند .

محور های اصلی سالن سخت افزار :

تجهیزات صوتی و تصویری ، تلفن همراه ، قطعات کامپیوتری ، راک ها ، سرور ، ویدوئو سرور و غرفه های جالب دیگه .

غرفه ی سونی : با اولین قدم اول ورود به سالن غرفه ی سونی نظرم و جلب کرد . دوبین های دیجیتال ، LCD ، دوربین های فیلم بردای مینی DVD ، MP4 Player ، باطری و از همه مهم تر پلی استیشن 3 که یک نفر هم مشغول بازی کردن روی LCD بود وحدودا ده دقیقه ای بازی رو تماشا می کردم !

Image from ISNA

غرفه ی اپل :

خود شرکت اپل حضور نداشت بلکه می شه گفت یک نمایندگی بود ، البته به اسم نمایندگی نبود (سیاسی) . خوب محصولات متفاوتی عرضه شده بود ، از جمله LCD های جدید و متفاوت اپل و از همه مهتر تر : آیفون اپل ، اولین بار آیفون رو از نزدیک دیدم ، شاید از نظز فنی با این گوشی موافق نباشم ولی باید گفت که خیره کننده بود ، نماینده شرکت گوشی رو برداشت و کمی در مقابل چشم همه باهاش کار کرد ، غرفه ی شلوغی بود و همه جذب شده بودند . لازم به ذکره که با 750 هزار تومان در این غرفه آیفون اورجینال و سازگار با تمام شبکه ها فروخته می شد که این هم جالب بود ! خود نماینده ی اپل داشت گوشیه هک شده می فروخت و البته گوشی رو هم گارانتی می کرد و تصمیم با بازدیدکننگان بود .

غرفه ی بین المللی تهران فراژه :

این شرکت تنها شرکتی بود که ویدئو سرور ارائه می داد . با 20 دقیقه صحبتی که با نماینده شرکت داشتم ، چیزهای جالبی دستگیرم شد . این شرکت ، شرکتی است که تجهیزات راه اندازی شبکه های تلوزیرونی رو فراهم می کند و تجهیزات صدا و سیمای خودمون رو هم همین شرکت پشتیبانی می کنه . نماینده ی شرکت ، فرآیند راه اندازی یک شبکه ای تلویزیون رو برام توضیح داد که واقعلا مهترین استفاده ای که از نمایشگاه برم همین بود . تجهیزاتی که تا به حال هیچ وقت ندیده بودم رو تونستم لمس کنم و اطلاعات خیلی خوبی رو کسب کنم و حتما درمورش یه پست خواهم داشت . در کل این غرفه خلوت بود و هر کسی نمی دونست اون داخل چه خبره ، من هم نمی دونستم و خوشحالم که پرسیدم .

غرفه ی شبکه راه ابریشم :

این غرفه هم جالب بود . تمام تجهیزات پشت صحنه در این غرفه وجود داشت و قرار بود از نمایشگاه روی شبکه پخش مستقیم داشته باشند . میکسر صوت و تصویر گوشه ی غرفه کار خودش رو انجام می داد و فیلم برداران هم مشغول تنظیمات اولیه بودند و منشی خانوم شبکه هم روزنامه می خوند !

غرفه ی سینا کارت :

شاید برای شما هم سوال باشه که کارت های اعتباری رو چه شرکت هایی تولید می کنند و چه فرآیندی طی می شه برای تولید کارت های اعتباری و سیم کارت و… . تنها شرکتی که در ایران کارت های اعتباری رو تولید می کنه همین شرکت هستش و آلبومی که در دست نماینده وجود داشت ، نشان می داد که همه ی بانک ها و موسسات مشتری این شرکت هستند . کمی هم با نماینده ی این شرکت صحبت کردم و اطلاعات خوبی گرفتم .

غرفه هایی که توضیح دادم در موردشون ، غرفه هایی بودند که به نوعی برای خودم و همراهانم جالب بودند و به همین خاطر کمی بیشتردر موردشون نوشتم البته غرفه های آلباترون ، اچ پی ، دل ، سامسونگ و … هم غرفه های قابل توجهی داشتند .

یکی دیگه از محور های اصلی نمایشگاه هم کارت اینترنت مجانی و سی دی های رایگان و … بود که تعداد زیادی از بازدیدکنندگان رو مشغول کرده بود . در کل نمایشگاه جالب و خوبی بود و حتما در سال های آینده انتظارات بیشتر خواهد شد . امیدوارم که در سال های آینده شرکت های بزرگ و معتبر دیگر مخصوصا شرکت های ایرانی ، بیشتر در نمایشگاه حضور داشته باشند .

در این مطالب سعی کردم تعریف کنم تا انتقاد ، تا بعضی ها نگن که چرا انقدر انتقاد می کنید و از این حرفها … . مطلب برای نوشتن زیاد بود ، اما به خاطر اینکه حامد ملک عزیز فرمودن که خلاصه بنویسن ، سعی کردم مطلب رو خلاصه ی خلاصه کنم و می دونم که نتونستم این کار رو بکنم !

چیزی که جذابیت نمایشگاه رو برام دو چندان کرد ، کرایه ی 1000 تومانی بود که به موقع اتمام بازدید از نمایشگاه برای یک مسیر زیر 10 کیلومتر دادم !

حامد عزتی

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: